Co je to podcast?

Stručně: Podcast je “rádiový pořad”, který je volně dostupný a stažitelný na internetu a jehož změny jsou jednoduše sledovatelné přes RSS.

Jak vidno, jedná se o frikulínské označení pro již existující věci, které slouží k většímu zmatení. Vzniklo ze dvou slov: iPod (tedy nejznámější přenosný přehravač mp3) a broadcast (vysílání).

Výsledek: Podcast je radiový pořad (nebo chcete-li “talk-show”), které se umísťují na na Internet volně ke stažení. Zároveň se vkládají odkazy do malého souboru (nelekejte se třípísmenných zkratek) XML ve formátu RSS, takže máte-li příslušný program (upravená RSS čtečka), pak se vůbec o tyto stránky nemusíte starat: prostě si do svého programu přidejte rss feed a každá nová epizoda se Vám stáhne do počítače (nebo rovnou do Vašeho přenosného přehravače) hned, jak se objeví na těchto stránkách.

Nejoblíbenějším klientem je Juice (od “autora” podcastingu), ale pro odběr podcastů lze upravit i oblíbený WinAmp (pro více návodů se podívejte na podcast portál českého rozhlasu.

Autor sám je spokojeným uživatelem amaroKu ^_^

Více na toto téma viz Wikipedia.

Share and Enjoy: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Digg
  • del.icio.us
  • Technorati
  • YahooMyWeb